1 milyon arsa ve 10 bin hisse senedi yeri üzere TOKİ’ye başvuru zamanı! İşte girdisi çıktısı…

Icar fiyatları ve ev fiyatlarındaki artışın ardından Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı vasıtasıyla “İlk evim” ve “İlk Arsam” projesi hazırlandı. Vatandaşların sonunda çarkıt fiyata hane, yer ve gelişim yeri sahibi olabilmesinin önü açıldı.

Cumhuriyet tarihinin yer nazik toplumsal hane projesi 362 milyar lira yatırımla hayata geçirilecek TOKİ vasıtasıyla düz yazı edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde en az 1 sene tevakkuf fail veya proje yer nüfusuna mukayyet, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine büyüklük sınırları içre tapuda mukayyet konutları sıfır, elan önce TOKİ tarafından familya satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları başvuru yapabilecek. Içtimai konutlar üzere benzeri haneden bir tane müracaat alınabilecek. Herhangi Bir haneden benzeri güç ya konuta evet arsaya başvuru yapabilecek.

BAŞVURULAR BUGÜN BAŞLIYOR

81 ilde evi olmayan vatandaşın icar öder gibi ev sahibi olmasını sağlayacak proje kapsamında saha düz arsalar için müracaat süreci bugün başladı. Türkiye’nin muhtelif illerinde 1 milyon konut imarlı yer ve 28 ilde 10 bin işyeri olan sanayi tesisi saha alıyor. Referans süresi 7 Kasım’a kadar bitmeme edecek. İlk etapta 100 bin arsa ve 10 bin işyeri, 5 yılda 250 bin yer ve 50 bin işyeri yapılması planlanıyordu. Gelen sakil bağlam sonrası arsa sayısında artışa gidildi. Proje kapsamında iki asıl yer yer alıyor. Bağımsız Milletvekili konutların yapılacağı arsalar 350 ila 500 metrekare büyüklükte olacak. Buraya yapılacak konutların büyüklükleri ise 105 ila 150 metrekare ortada değişecek.

ARSALAR 10 YIL VADEYLE SUNULACAK

Özgür arsaların fiyatları 192 bin 500, taksitleri ise 1.604 liradan başlayacak. İkinci seçenek ise paydaşlı parseller olacak. Basamak büyüklüğü 150 metrekare olacak. Paylı arsalar 112 bin 500’den başlayan fiyat ve 937 liradan başlayan taksitlerle vatandaşa sunulacak. Piyasa fiyatının altında, yüzde 30 indirimle satılacak arsalar, 10 yıl vadeyle, faizsiz şekilde sunulacak. Arsalar, canlılık, su altyapıları doğru, bayındırlık planı yapılmış ve inşaat yapmaya hazır şekilde vatandaşa teslim edilecek.

28 İLDE 10 BİN İŞ YERİ SATIŞA ÇIKIYOR

Ortalık fiyatı üzerinden yüzdelik 40 tenzilat yapılan işyerleri 350 bin liradan başlayan denk ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle satışa sunuluyor. Sunma balaban işyerinin fiyatı 1 milyon 300 bin liraya çıkma ve 9 bin 750 liralık taksit taksit ödeme imkânı sağlanacak. Bedelin yüzdelik 10’u evvelden alınacak. Küsurat borç, 120 kamer önel ile ödenecek. 6 maaş dönemlerde memur maaşı artış oranında artma uygulanacak. TOKİ’nin kuruluşundan bugüne ilk defa uygulayacağı, süfli ve itidalli ölçekli sanayicilere sunulacak işyerleri 28 ilde yer matlup. 10 bin adet işyeri metrekare büyüklüklerine bakarak 50, 100, 150 ve 250 metrekare olmak için 4 kategoride satışa sunulacak. İşyerleri, illerin insan ve ihtiyacına bakarak ayrımlı sayılarda inşa edilecek

Ankara’da 1.000, İzmir’de 700, Bursa, Konya, Adana, Malatya, Gaziantep ve Şanlıurfa’da 500, Diyarbakır ve Kocaeli’de 450, Eskişehir, Kayseri ve Manisa’da 350, Mersin, Denizli ve Balıkesir’de 300, Van, Erzurum, Trabzon, Tekirdağ’da 250, Afyonkarahisar, Aksaray, Isparta, Çorum, Kalaba, Sivas’ta 200, Şırnak’ta 150 ve Kastamonu’da ise 100 nüsha nesir edilecek.

İŞYERİ İÇİN BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

TC vatandaşı tutmak.Projenin bulunduğu iklim nüfusuna kayıtlı oluşmak veya o il sınırlarında faaliyette bulunuyor gelmek.18 yaşını doldurmuş olmak.Ustalık belgesi, işyeri açım belgesi, ait göz vasıta belgesi yahut vergi mükellefi almak, e-ticaret yapıldığına dayalı nace kodu üzere bilgileri gösterir belgeler.Kendisinin, eşinin ve 18 yaşından yoz çocukları mülkiyetinde uran dükkanı olmaması.Başvuru bedeli 2 bin TL olup, önemsiz işyeri çıkmaması durumunda bu karşılık kavrayışsız reddetme edilecek.

ARSA MÜRACAAT ŞARTLARI NELER?

18 yaşını doldurmuş TC vatandaşı görünmek.O uray sınırları içerisinde ikâmet gelmek.Tahsis edilecek arsalar, büyükşehir kalıp ilçelerden rastgele birisinde ise merkez ilçelerden herhangi birisi sınırı zarfında ikâmet gelmek. Gayrı belediyelerde ise yer tahsisi öngörülen şehremaneti sınırları içerisinde ikâmet buyurmak.Arsa tahsis edilecek kimselerin, kendisinin, eşinin veya reşit olmayan çocuğunun seçme belediye sınırı içinde familya yapmaya uygun arsaya veya seçkin yerde aynı familya veya apartmanın ayrı tıpkı dairesine fiyat olan arsa payına eş olmaması.Gecekondu Kanunu ve Aplikasyon Yönetmeliği hükümleri uyarınca yapılmış olan uygulamalardan daha evvel faydalanmamış koyulmak.Başvuru bedeli namına 500 TL yatırılması.

Share: